Etkinlikler

BAŞKA SİNEMA AYVALIK FİLM FESTİVALİ 4 EKİM’DE BAŞLIYOR

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin ikincisi 4-9 Ekim tarihleri arasında Kariyo & Ababay Vakfı ana sponsorluğunda düzenlenecek.

2013 yılından beri yerli ve uluslararası yapımların gösterimi için mekân ve imkân sağlayan Başka Sinema altıncı yılında, bağımsız ve uzun soluklu olması umuduyla temellerini attığı Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin ikincisini sinemaseverlere sunuyor. Festival süresince film gösterimlerinin ardından film ekipleriyle soru-cevap seansları, söyleşiler, çocuklar ve gençler için atölyeler, konserlerle dolu zengin bir program izleyicileri bekliyor.

Türkiye-Yunanistan ortak bölümü

Ayvalık, karşı komşusu Midilli adası ile hem tarihsel hem de güncel bağlara sahip. Midillililer özellikle pazarın kurulduğu günlerde Ayvalık’ı sık sık ziyaret ediyor, Midilli’yse her yıl Türkiye’den giden binlerce turisti ağırlıyor. Bu alışveriş son on yılda kültürel alanda da ivme kazandı, kültür-sanat ağırlıklı ortak projelerin sayısı giderek artıyor. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bu ilişkiye katkıda bulunmak üzere, Ege’deki ortak geçmişin izinde iki ülkenin ortak geleceği üzerine düşünmeye davet eden bir özel bölüm aracılığıyla tarih ve sanatın yanı sıra ekolojiye de odaklanıyor.

Bu bölümde yer alan filmler arasında Yorgos Lanthimos’un yakın çalışma arkadaşı Athina Rachel Tsangari’nin prömiyerini Locarno Film Festivali’nde yapan, erkekler arası rekabeti ele alan filmi Şövalye (Chevalier), yönetmen Syllas Tzoumerkas’ın küçük bir kasabada yalnız yaşayan iki kadının kasabayı altüst eden bir cinayetin ardından yakınlaşmasını anlatan Sargasso Denizi Mucizesi (To thávma tis thálassas ton Sargassón) ve Nikos Labôt’un hayatında ilk kez bir alışveriş merkezinde temizlik görevlisi olarak çalışmaya başlayan Panagiota’nın para kazanarak özgürleşirken, neoliberal düzende giderek köleleşmesinin hikâyesini anlatan ilk uzun metrajlı filmi Kadının İşi (I douleia tis) bulunuyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl festivalde açıkhavada gösterilen Zorba’nın yönetmeniMichael Cacoyannis’in Carmen yorumu, başrolünde efsanevi oyuncu Melina Mercouri’nin oynadığı Stella bu bölümdeki diğer filmlerden.

Türkiye’den filmler

Dünyanın önde gelen festivallerinde prömiyerini yapmış, yeni yerli yapımlar da Ayvalık’ta sinemaseverlerle buluşacak.

Emin Alper’in senaryosunu yazıp yönettiği üçüncü uzun metrajlı film Kız Kardeşler Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü aldı. Ayrıca geçtiğimiz İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil beş ödül kazandı. Köyde ağır koşullarda babalarıyla yaşayan üç kız kardeşin daha varlıklı ailelerin yanına besleme verilmesini anlatan filmde kız kardeşler kararlarını kendileri vermese de hayatlarının iplerini ellerinden bırakmıyor. Kız kardeşleri Cemre EbuzziyaEce Yüksel ve Helin Kandemir canlandırıyor. Yönetmen Emin Alper, başrol oyuncuları ve film ekibi festivalde Ayvalıklılarla buluşacak. Film Türkiye-Yunanistan ortak yapımı. Filmin müziklerini yapan Giorgos ve Nikos Papaioannou kardeşler de festivale katılarak bir mini konser verecek.

Emre Yeksan’ın dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan filmi Yuva, ailesine ait arazide münzevi bir hayat sürdürmeye çalışan Veysel’in arazinin bir şirkete satılma kararıyla altüst olan dünyasını ve kardeşiyle hesaplaşmasını anlatıyor. Yönetmen ilk filmi Körfez’de sergilediği atmosfer yaratma becerisini bu filmde de sürdürüyor. Emre Yeksan ve film ekibi de festival konukları arasında. Yuva filminden ilham alınarak çekilen Sel Yatağı adlı VR film de festivalde gösterilecek ve yönetmen Deniz Tortum da festivale katılacak.

Ankara ve İstanbul film festivallerinden En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu dahil altı ödülle dönen Görülmüştür, hapishanedeki mahkûmlara gelen mektupları sansürlemekle görevli Zakir’in bir yandan da yazar olma çabasını işliyor. Filmin oyuncuları Füsun DemirelBerkay Ateş ve Saadet Işıl Aksoy, yönetmen Serhat Karaaslan ile birlikte festivale katılacak.

Can Evrenol’un Cem Özüduru’nun Perihan isimli çizgi romanından uyarladığı Peri: Ağzı Olmayan Kız, çevresel felaket nedeniyle bedenlerinin bazı kısımları eksik doğan çocuklardan ağzı olmayan Peri’nin büyüme hikâyesini anlatıyor. Yönetmen Can Evrenol festival konukları arasında.

Gösterilecek kısa metrajlı filmlerden Siyah Güneş geçtiğimiz ay Locarno Film Festivali’nde Yarının Leoparları başlıklı bölümde en iyi uluslararası yapım seçilerek Küçük Altın Leopar Ödülü’nü aldı. Yönetmen Arda Çiltepe’nin ikinci kısa metrajlı filmi babasının cenazesine yetişmeye çalışan bir adamın hikâyesini anlatıyor. Gürcan Keltek, Burak Çevik gibi yönetmenlere yapımcılık da yapan Arda Çiltepe de festivale katılacak konuklardan.

Merlyn Solakhan’ın İstanbul’a dair 1982 tarihli deneme belgesel-kurmaca filmi Şehir dönemin İstanbul’una dair az rastlanır bir kent portresi sunuyor.

Festivalde gösterilecek Türkiye yapımı belgesellerden Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in Türkiye-İsrail arasında peruk yapımında kullanılan koşer saç ticaretini anlatan Baştan Başa ve Pelin Esmer’in merakla beklenen, Mersin’in ücra köylerinden Arslanköy’ün tiyatrocu kadınlarının açıkhavada sahnelediği tragedyayı konu edinen Kraliçe Lear da yer alıyor. Her iki belgeselin yönetmenleri de festivale katılacak.

Yönetmenliğini Kıvanç Sezer’in yaptığı Küçük Şeyler, işinden kovulduktan sonra hem kişisel yaşamında hem de evliliğinde kriz yaşayan Onur’un hikâyesini absürd bir mizahla anlatıyor. Filmin başrol oyuncusu Alican Yücesyoy ve yapımcısı Tolga Karaçelik de yönetmen Kıvanç Sezer’le festivalin konuğu olacaklar.

Barış Atay’ın ikinci filmi Aden büyük bir sır saklayan suç ortağı iki kardeşin dünyalarına giren iki yolcunun hikâyesini konu ediyor. Barış Atay da festivale katılacak konuklar arasında.

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bu yıl kapanışı Cunda’da açıkhavada gösterilecek hipodromun unutulmaz ikilisi Bold Pilot ve jokeyi Halis Karataş’ın hikâyesini anlatan Bizim İçin Şampiyon ile yapıyor. Ekin KoçFarah Zeynep AbdullahFikret Kuşkan ve filmin yönetmeni Ahmet Katıksız da kapanışta izleyicilerle buluşacak.

Dünya Festivallerinden Ayvalık’a

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali bu yıl Venedik Film Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen İspanyol yönetmen Pedro Almodóvar’ın Acı ve Zafer (Dolor y Gloria) filmiyle açılacak. Antonio Banderas ve Penélope Cruz’un başrolleri paylaştığı film, yönetmenin deyimiyle bir kurmaca otobiyografi. Film, Almodóvar tiryakileri kadar yönetmenin sinemasına aşina olmayanları da onun kendine has dünyasına yaklaştıracak.

Güney Koreli usta yönetmen Bong Joon-ho’nun senaryosunu Jin Won Han’la yazıp yönettiği Parazit (Gisaengchung) bu yılın en çok ilgi uyandıran yapımları arasında. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan film toplumun en zengin ve en yoksul ucunda yer alan Park ve Kim ailelerinin yollarının kesişmesiyle değişen hayatlarını mizahtan gerilime uzanan bir çizgide anlatıyor.

Festivalin iddialı animasyon filmi Bedenimi Kaybettim (J’ai perdu mon corps) Jérémy Clapin’in ilk uzun metraj animasyon filmi. Paris’te bir laboratuvardan kaçıp ait olduğu vücudu arayan kesik elin macerasına kırık bir aşk hikâyesi eşlik ediyor. Cannes’da Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü’ne layık görülen film Amelie’nin senaristi Guillaume Laurant’ın Mutlu El adlı romanından bir uyarlama, senaryoyu Laurant ve Clapin birlikte yazdı.

Onun Adı Petrunya (Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija) bu yıl Berlin’de Ekümenik Jüri Ödülü ve Sinemacılar Ödülü’nü aldı. Teofania bayramında denize atılan haçı erkekleri geride bırakarak sudan çıkaran Petrunia’nın topluma, medyaya ve hukuka karşı başkaldırı hikâyesini anlatıyor. Filmin Üsküplü yönetmeni Teona Strugar Mitevska festivalin konukları arasında.

Tiflis’te hayatını halk danslarına adamış genç Mehrab’ın kendini keşfetme ve büyüme hikâyesini anlatan Ve Sonra Dans Ettik (And Then we Danced) Gürcistan’daki genel kabulleri sorgularken gelenek ve özgürlükler arasında denge kurmaya çabalayan gençlerin dünyasını anlatıyor. Odesa’dan büyük ödülün yanı sıra En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’yle dönen ve Cannes’da Kuir Palmiye için yarışan filmin Gürcü-İsveçli yönetmeni Levan Akin ve başrol oyuncusu Levan Gelbakhiani de Ayvalık’ta sinemaseverlerle buluşacak.

Bu yılki Sundance Film Festivali’nde bütün dikkatleri üzerine çekerek Jüri Büyük Ödülü ve En İyi Görüntü Yönetmenliği dahil üç dalda ödüle layık görülenHoneyland insan-doğa ilişkisinde dengelerin epey değiştiği günümüzde, insanı doğaya üstün gelmeye çalışan bir varlık yerine doğanın parçası olduğunu kabullenen bir canlı olarak tasvir ediyor. Filmde hikâyesi anlatılan arı yetiştiricisi Türkiye kökenli Hatice Muratova ve ödüllü görüntü yönetmenleri Fejmi Dautve Samir Ljuma Ayvalık’ta festivalin konuğu olacaklar.

Amy ile büyük beğeni toplayan Asif Kapadia bu defa Maradona’da çağımızın kahramanlarından Diego Maradona’nın inişli çıkışlı hayat hikâyesini anlatıyor. Kapadia, bu film ile şan şöhret ve üç günlük dünya arasında gidip gelen görkemli karakterlerin hayatlarını anlatmaktaki başarısını bir kez daha kanıtlıyor.

Berlin Film Festivali’nde de İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Belgesel Ödülü’nü alan Ağaçlar Hakkında Konuşmak (Banc d’attente) bu yılın en beğenilen yapımları arasında. Film zor zamanlardan geçen Sudan’dan kaçıp uzun yıllar sürgünde kaldıktan sonra başkent Hartum’a geri dönüp diktatörlüğün kapattığı sinema salonunu tekrar canlandırmak isteyen 70’lerindeki dört arkadaşın hikâyesini beyazperdeye taşıyor. Filmin yönetmeni Suhaib Gasmelbari de Ayvalık’ta izleyicilerle buluşacak.

Bu yıl Cannes’da Ana Yarışma Özel Ödülü’nü alan Burası Cennet Olmalı (It Must Be Heaven) Filistinli yönetmen Elia Suleiman’ın yersizyurtsuzluk üzerine kara komedisi. Başrolünde Elia Suleiman’ın kendisinin oynadığı filmde yönetmen dünyanın çeşitli yerlerinde Filistin’in izlerini buluyor.

Beanpole 1945 yılının Leningrad’ında savaşın ardında bıraktığı yıkıntılar arasında umut arayan iki genç kadının hikâyesi. Yerevan Altın Kayısı Film Festivali’nde Gümüş Kayısı Ödülü’ne layık görülen film, Cannes’da da Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldı.

Cepteki Yumruklar, Günaydın Gece ve Yenmek gibi filmlerin usta yönetmeni, aynı zamanda senarist ve oyuncu Marco Bellocchio’nun son filmi Il Traditore bu yıl Cannes’da büyük övgüyle karşılandı. Sicilyalı mafya lideri Tommaso Buscetta’nın 1980’lerde geçen hikâyesini anlatan film, klasik İtalyan sinemasının mirasını bugüne taşıyor.

Alman yönetmen Jan Ole Genster büyük beğeni toplayan ilk filmi Oh Boy’un ardından yeni filmi Lara ile Karlovy Vary Film Festivali’nde Ekümenik Jüri Ödülü’nü aldı. Lara 60. doğum gününde hayatında yeni bir yön bulma gayreti içinde oğlunun piyano resitaline gitmeye karar veriyor: anne ile oğul arasında son derece gerilimli bir ilişki var. Jan Ole Genster festival kapsamında Ayvalık’ta izleyicilerle buluşacak.

Mehmet Akif Büyükatalay’ın Almanyalı Müslüman bir gencin kimlik arayışını anlattığı filmi Oray bu yıl Berlin Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü’nü aldı. Almanya’da tartışılan başlıca konulardan İslam’ın kimlik meselesine kattığı boyut, Oray’ın sevdiği insan ve inancı arasında bocalamasıyla işleniyor. Filmde Oray’ı canlandıran Zejhun Demirov ve yönetmen Ayvalık’ta festivalin konuğu olacaklar.

Ülke ve Özgürlük, Ayaktakımı, Benim Adım Joe, Ben Daniel Blake gibi filmlerin yönetmeni, sinemanın son auteur’lerinden Ken Loach’un son filmi Sorry We Missed You bu yılın öne çıkan yapımlarından. Loach, Ricky ve ailesinin hikâyesiyle kapitalizmin insan hayatında yarattığı tahribatı gerçekçi ve şiirsel bir dille ele alıyor. Yönetmen bu filmin senaryosunu da usta senarist Paul Laverty ile birlikte kaleme aldı.

Meeting Jim, karşıkültürün dorukta olduğu altmışlarda, daha Zuckerberg doğmamışken sosyal iletişimin âlâsını yapan kahramanı Jim Haynes kadar neşeli bir belgesel. İngiltere’deki ciltsiz kitap satan ilk kitapçıyı açan, sansürün kol gezdiği altmışlarda Richard Demarco ile öncü ve radikal Traverse Tiyatrosu’nu kuran ve Edinburgh’da Fringe’i başlatan Jim Haynes’in ilginç hikâyesini perdeye taşıyan Ece Ger ve Jim Haynes de festival konukları arasında olacak.

Festival Biletleri

Festival biletleri Biletix üzerinden ve Sanat Fabrikası gişelerinden satılacak. Biletlerin ön satışı Biletix’ten 21 Eylül-3 Ekim, Sanat Fabrikası gişesinden 28 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Bilet fiyatları ön satışlar sırasında 12 TL ve 6 TLfestival sırasındaysa 15 TL ve 7,5 TL olacak. Hafta içi gündüz seansları öğrenciler ve 65 yaş üstü izleyiciler için 6 TL.

Açıkhava gösterimleri ve paneller ücretsiz olacak.

Festival programının tamamı 16 Eylül’de açıklanacak.